Калі напрыклад забараніла лукашьё інтэрнет-бібліятэку Камунікат, так падпісчыкау́ на Камунікаце у́двая стала, і кожны месяц прырост ідзе, папуліярызацыя... Гэтак сама і з забароненымі ау́тарамі, кнігамі...попыт толькі у́зрастае
У Беларусі былі курсы ''Мова-Нанова" чэргі былі на запіс...
Усё будзе яшчэ у́ Беларусі і мова, і нацыя, і сымбалі гістарычная, і гімн, і выдавецтвы, і беларускія школкі, садкі, інстытуты...
Валет чорт не вечны, час ідзе...хутка у́жо у́ пекла на канцэрт да кабзона
Калі мы размау́ляем з украінцамі на мове беларускай украінцы разумеюць нас, таксама і са шматлікімя палякамі яны нас разумеюць, но вось калі пачнем на мове беларускай размау́ляць з маскавітамі, гэтыя ні бум-бум, навогул гэтыя дурні-кацапы не разумеюць беларускую мову)))))
Нават спевы на беларускай мове лепш гучаць чым на русском языке, на у́краінскай мове таксама вельмі і вельмі прыгожыя песьні душэу́ныя, мэлядычныя... Нават спевакі і спявачкі якія раней спявалі на русском языке калі зараз спяваюць на мове беларускай чы на мове у́краінскай нашмат лепей гучаць.
Что, уже только фразы на языке предков говорите? А в пору моей молодости (мне 65) вся Беларусь (может, кроме некоторых областных городов и Минска) разговаривала по белорусски. Я в 25 лет покинул Беларусь и вот теперь оказывается, что там уже почти никто не говорит на языке своих предков. Ужасно всё это. Ну и я, живя за границей, порядком подзабыл язык детства и молодости. Но мне простительно, я не беларус.
Кацап першым дзелам ідзе вайной, а потым ужо вынішчае этнас, мову, гісторыю, культуру, архітэктуру, веру народау́ якіх кацап забрау́ у свае смярдзючыя лапы нямытыя...гэта не першае стагодзе так адбываецца у́ гісторыі у́жо
Але чамусьці родную мову ва Украіне, краінах Балтыі ці у Арменіі з Грузіяй кацапы не здолелі знішчыць. Можа справа тут не толькі і не столькі у акупантах а у саміх беларусах?
Памятаю, у нашым КБ папулярным быў выраз "Мяркуй сам"! Тым больш, што нагода для такой фразы была заўсёды, калі тэма работы "буксавала". Гэты выраз любілі і рускомоўныя.
Калi чытаю польскую лiтаратуру,то нахажу вялiкае
падабенства польскай мовы да нашай лiтвiнскай i гэта мяне цешыць.Ведаю што зараджальныя каранi
нашай гiсторыi i адраджэння лiтвiнскай нацыi з заходняй Балтыi.Вельмi многа словау,назвау з схожыя нашымi лiтвинскiмi у славацкай мове. Наша лiтвiнская/беларуская/ мова лагодна,просценькая,як размауляем,так i пiшам i ня горшая ад нямецкай,цi ад iншай мовы. Калi чую размову ад людзей на нашай мове,то узiраю да iх з вялiкай павагай.Жыве лiтвiнскакя мова !Жыве Беларусь!
"Хрэн табе у вочы" и "Халера яго ведае" ...маи любимыя выражэнни. Але размауляць няма з ким. У маёй вёске зимой пастаянна разам са мной жывуць 4 чалавека)))
Займаюся кнігамі, продажы пасля 2020 на беларускай мове у́зраслі, хоць і пазакрывана лукашыстамі шмат крамау́, выдавецтвау́
АдказацьВітаю, калі ласка, спадар, дзякуй, выдатна
АдказацьКаб цябе халера!
АдказацьНекая ж халера звонiць.
А халера яго зная.
Каб яно калом пашло.
И т.д.
Жыве Беларусь!!!
АдказацьЖыве Вечна!!!!
АдказацьУсё адродзіцца!
АдказацьЖыве Беларусь!
Валеталукашенко калі чуе беларускую мову яго аж перакашвае як чорт ат ладана крывіцца, пачвара праклятая
АдказацьА мне в магазинах, особенно электроники, всегда приходит на ум фраза: "купляйце беларусскае".
АдказацьВанючы лукашызм згніе у́ багне, а Беларусь Будзе Вольнай з Бчб, Пагоняй, Мовай Сьвятой, Гісторыяй
Адказаць"Калі ласка", а таксама "дзякуй" добра гучыць нават у рускамоўным звароце да незнаёмых людзей.
АдказацьКалі лукашысты нешта забараняюць дык гэта попыт стварае для грамадства, аматарау́
АдказацьКалі напрыклад забараніла лукашьё інтэрнет-бібліятэку Камунікат, так падпісчыкау́ на Камунікаце у́двая стала, і кожны месяц прырост ідзе, папуліярызацыя... Гэтак сама і з забароненымі ау́тарамі, кнігамі...попыт толькі у́зрастае
АдказацьУ Беларусі былі курсы ''Мова-Нанова" чэргі былі на запіс...
АдказацьУсё будзе яшчэ у́ Беларусі і мова, і нацыя, і сымбалі гістарычная, і гімн, і выдавецтвы, і беларускія школкі, садкі, інстытуты...
Валет чорт не вечны, час ідзе...хутка у́жо у́ пекла на канцэрт да кабзона
Мова- гэта зброя
АдказацьРусский язык- это язык оккупанта, но его не стоит забывать ( вражеский язык нужно знать, покуда рф существует)))
АдказацьКалі мы размау́ляем з украінцамі на мове беларускай украінцы разумеюць нас, таксама і са шматлікімя палякамі яны нас разумеюць, но вось калі пачнем на мове беларускай размау́ляць з маскавітамі, гэтыя ні бум-бум, навогул гэтыя дурні-кацапы не разумеюць беларускую мову)))))
АдказацьБеларуская Мова👍💪💪💪💪
АдказацьНават спевы на беларускай мове лепш гучаць чым на русском языке, на у́краінскай мове таксама вельмі і вельмі прыгожыя песьні душэу́ныя, мэлядычныя... Нават спевакі і спявачкі якія раней спявалі на русском языке калі зараз спяваюць на мове беларускай чы на мове у́краінскай нашмат лепей гучаць.
Адказаць1. а няго (ж)
Адказаць2. дзякуй
3. нейкая (нейкi, нейкая), нешта
4. грошы
Что, уже только фразы на языке предков говорите? А в пору моей молодости (мне 65) вся Беларусь (может, кроме некоторых областных городов и Минска) разговаривала по белорусски. Я в 25 лет покинул Беларусь и вот теперь оказывается, что там уже почти никто не говорит на языке своих предков. Ужасно всё это. Ну и я, живя за границей, порядком подзабыл язык детства и молодости. Но мне простительно, я не беларус.
АдказацьКацап першым дзелам ідзе вайной, а потым ужо вынішчае этнас, мову, гісторыю, культуру, архітэктуру, веру народау́ якіх кацап забрау́ у свае смярдзючыя лапы нямытыя...гэта не першае стагодзе так адбываецца у́ гісторыі у́жо
АдказацьАле чамусьці родную мову ва Украіне, краінах Балтыі ці у Арменіі з Грузіяй кацапы не здолелі знішчыць. Можа справа тут не толькі і не столькі у акупантах а у саміх беларусах?
АдказацьŠkvarka i čerka.
АдказацьЕще от бабушки и со времен сысысыра, но как актуально - КАБЗДОХ!
АдказацьХавайся у бульбу
АдказацьМоцна, раптоўна, лекі, здрада, прыблуда, добра, шыба , дубэльты, бац, Баразна, кур..а, дзелянка, сажалка, брыдка, кнігаўка, суніцы, дурніцы … я многа слоў ужываю і мне камфотна з імі. ☺️
АдказацьПамятаю, у нашым КБ папулярным быў выраз "Мяркуй сам"! Тым больш, што нагода для такой фразы была заўсёды, калі тэма работы "буксавала". Гэты выраз любілі і рускомоўныя.
АдказацьКалi чытаю польскую лiтаратуру,то нахажу вялiкае
Адказацьпадабенства польскай мовы да нашай лiтвiнскай i гэта мяне цешыць.Ведаю што зараджальныя каранi
нашай гiсторыi i адраджэння лiтвiнскай нацыi з заходняй Балтыi.Вельмi многа словау,назвау з схожыя нашымi лiтвинскiмi у славацкай мове. Наша лiтвiнская/беларуская/ мова лагодна,просценькая,як размауляем,так i пiшам i ня горшая ад нямецкай,цi ад iншай мовы. Калi чую размову ад людзей на нашай мове,то узiраю да iх з вялiкай павагай.Жыве лiтвiнскакя мова !Жыве Беларусь!
Про лукашенку у нас стрики говорят: " Халера з ім" і "Каб ты удушыўся".
Адказаць"Хрэн табе у вочы" и "Халера яго ведае" ...маи любимыя выражэнни. Але размауляць няма з ким. У маёй вёске зимой пастаянна разам са мной жывуць 4 чалавека)))
АдказацьЧатыры чалавекі - гэта ажно восем вачэй :)
Адказаць"фразы на беларускай мове "
Адказаць==
Прыжыты каланіялны маскалізм !!!
Прыродна і адпаведна этнычнаму строю трэба вечыць "фразы беларускай мовай"
Агульная млявасць и абыякавасць да жыцця.
АдказацьТак, так, так - адказау кулямёт.
Няма розуму.
То у г..., то у трэски.